پاسپارتو چیست؟

پاسپارتو

پاسپارتو  ( Passe-Partout ) کلمه ای فرانسوی است و به معنی « گذرنده از همه جا » می باشد.اصطلاح انگلیسی آن Mat  یا  Mount  است اما در فارسی به همان واژه فرانسوی پاسپارتو گفته می شود. اصطلاح پاسپارتو در هنر و قابسازی به قطعه ای مقوایی یا چوبی  با برش 45 درجه اطلاق می شود که به صورت حاشیه ای دور تا دور عکس یا اثر هنری قرار می گیرد و یک فضای تنفس بین قاب و اثر هنری ایجاد می کند که دو کاربرد دارد :

 

1.محافظت از عکس یا اثر هنری :

به این صورت که با ایجاد فاصله بین شیشه و اثر هنری، از تماس شیشه با اثر جلوگیری کرده و باعث حفظ سلامت عکس یا اثر هنری می شود و از خم شدن و تاب برداشتن آن نیز جلوگیری  می کند.

پاسپارتو

2.افزایش زیبایی و ایجاد جلوه بصری :

امروزه در اکثر تابلو های نمایشگاهی و یا خانگی از پاسپارتو به عنوان عنصری ضروری استفاده می گردد. پاسپارتو با ایجاد حاشیه ای دور تا دور اثر، توجه بیننده را بر روی اثر هنری داخل آن متمرکز می کند و باعث تاکید بیشتر بر روی آن می گردد.این عنصر زیبا، اثر هنری را با شکوه تر و بزرگتر جلوه می دهد و فضایی برای استراحت چشم در مرز بین قاب و اثر هنری ایجاد می کند. رنگ پاسپارتو معمولا از تم رنگی اثر هنری تبعیت می کند که البته به  رنگ قاب هم بی شباهت نیست. در بعضی مواقع به صلاحدید هنرمند، رنگ پاسپارتو با رنگ اثر یا قاب کاملا متضاد است. برای انتخاب رنگ پاسپارتو به طور مثال اگر می خواهید برای تصویری با منظره ی گل های سرخ، پاسپارتو انتخاب کنید، می تواند از خانواده ی رنگ های سرخ باشد. البته اگر می خواهید عکس ظاهر طبیعی تری داشته باشد، بهترین گزینه یک پاسپارتو از انواع رنگ های سفید است. پاسپارتو ها در مدل های مختلفی مانند پاسپارتو دوبل، پاسپارتو همراه با شیار، پاسپارتو لوکس و ... ساخته می شوند که هر کدام جلوه ای متفاوت به اثر هنری می بخشند.

علت اینکه به این پاسپارتو، پاسپارتوی 45 درجه گفته می شود، برش لبه داخلی آن با کاتر هایی خاص ( مت کاتر ) به صورت زاویه دار ( معمولاً 45 درجه ) است که این کار باعث زیبایی بیشتر و عمیق تر جلوه دادن تابلو هنری می گردد.

پاسپارتوپاسپارتو لوکسپاسپارتو دوبلانواع پاسپارتوانواع پاسپارتو بر اساس نوع مقوا

قاب و پاسپارتو

 

ایزی فریم را در اینستاگرام دنبال کنید

به کانال تلگرام ایزی فریم بپیوندید

پاسپارتو 0 مت کاتر 0